Michal Fíbek

O mně

Jsem Michal Fíbek – motion designer, animátor a tvůrce vizuálních efektů na volné noze. Baví mě spojovat kreativní a technické složky tvorby do funkčního celku.

Mám za sebou postprodukci na několika desítkách reklamních spotů, animací, hudebních klipech a krátkých filmech. Pracoval jsem na spotech pro Stihl, Mendelovu univerzitu, Aqualand Moravia i pro značky jako Škoda Auto nebo IKEA. Tvořil jsem permanentní videomappingy na obchodní dům Letmo. Mimo postprodukci jsem se podílel námětem a scénářem na vítězném filmu soutěže 48 Hour Film Project Prague 2013.

Pracuji jak v týmech, tak jako jediný tvůrce. Jsem zvyklý využívat moderní kolaborativní nástroje a přistupovat k práci věcně a efektivně. Snažím se tvořit čistě a precizně, být při spolupráci spolehlivou oporou. Bydlím v Brně, ale většina mé spolupráce probíhá online s produkcemi po celé České republice i za hranicemi.

Kromě home office mám zkušenosti i s forest office

Začátky

Už od dětství se ve mně snoubil zájem o informatiku a grafiku. Vrtal jsem se ve svém prvním počítači s procesorem Intel 486 DX2 a k tomu obdivně sledoval jeden z prvních 3D animovaných seriálů Reboot.

K filmařině jsem se dostal ještě během studia informatiky – stříháním amatérského pořadu o vaření, kde první díl byl o smažení cvrčků. Zkušenosti jsem postupně získával v rámci videoprodukce, ve které jsem působil, a také při práci na autorských projektech a zakázkách ve volném čase.

Když jsem poprvé otevřel Adobe After Effects, měl jsem pocit, jako bych se ocitnul v řídícím středisku NASA. Dnes už jsem v Afterech jako doma, ale rád navštěvuji i další programy a užívám si strmý běh vzhůru po křivce učení. Baví mě zdokonalování se o nové nástroje a postupy, které můj švýcarský nůž znalostí rozšiřují zase o kus dál.

Po více než 10 letech zkušeností práce s videem, která mě živila jen částečně a já nabíral zkušenosti spíše do šířky, jsem se nadechl a naplno ponořil do hloubky. Od dubna 2019 se tak živím čistě tvorbou videí a animací na volné noze.

Inspirace v rozmanitosti

Ve volném čase si užívám objevování nových vnitřních i vnějších světů (jak občas honosně označuju cestování), jejich hluboké pozorování a focení – to vše se setkává na mém osobním profilu na Instagramu @michalfibek.

Radost mi dělá kvalitní filtrovaná káva (fotku z lesa prosím ignorujte!) a dobré jídlo ze všech možných koutů světa. Když mám hlad na duši, rád si přečtu něco zajímavého – od detektivek, přes fantasy až po Melvilovky. Dobře nasytit se dokážu také u Netflixu.

Miluji kontrasty a rozmanitost. Jsem spokojený v netknuté přírodě i obklopený zajímavou architekturou. Chodím do řečnického klubu, přestože mám problémy s řečí. Radost mi dělá vše krásné, ale i bizarní.